Do najpopularniejszych zabaw  orientacyjno – porządkowych należą:

  • DO WODY, NA BRZEG

Dzieci stoją w rzędzie przodem do prowadzącego zabawę. Na hasło „do wody” dają krok do przodu. Na hasło „na brzeg” wracają na swoje miejsca. Prowadzący celowo myli hasła, dziecko, które popełni błąd odpada.

  • ZAGUBIONY KOTEK

Siedzące w kole dzieci opuszczają głowy, jedno z nich wyznaczone przez prowadzącego miauczy cichutko, podczas gdy drugie odwrócone plecami do grupy wsłuchując się w głos zagubionego kotka stara się je znaleźć. Pozostałe dzieci zachowują się cichutko. Odnaleziony kotek idzie na miejsce szukającego, ten zaś siada wśród innych w kole.

  • SPRZĄTANIE ŚWIATA

Stwórz kilka „dziupli”. Dzieci dzieli się na zespoły, i na znak, każdy uczestnik startuje i  przynosi po 1 przedmiocie z puli rozrzuconych np. piłek lub maskotek do swojej dziupli. Wygrywa drużyna, która zbierze więcej rzeczy w swojej dziupli.

 

Artykuł stworzony w ramach zajęć instruktażu dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Zajęcia realizowane są w ramach projektu “Odkryj z nami potencjał – zdobądź swoją przyszłość” współfinansowanego ze środków PFRON