Miliony ludzi na całym świecie sięgają po olejki eteryczne, aby wpływać na swój nastrój, używać ich jako produkty do pielęgnacji ciała oraz do domowej apteczki w prostych dolegliwościach np. górnych dróg oddechowych.

W środowisku aromaterapeutów wciąż istnieją obawy związane z stosowaniem olejków eterycznych w pracy z mały dziećmi. Tymczasem badanie przeprowadzone przez lekarzy Uniwersytetu w Kentucky dowiodło pozytywnych rezultatów zastosowania plastrów aromatycznych z olejkami, które pomagają złagodzić cierpienia uzależnionych dzieci z powodu tzw. zespołu abstynencyjnego u noworodków, których matki zażywały narkotyki.

Noworodki dotknięte zespołem abstynencji wykazują drżenie mięśni, drażliwość, brak apetytu i niepokój. W badaniu zastosowano plastry do aromaterapii zaimpregnowane lawendą i rumiankiem rzymskim umieszczone na materiale, którym dzieci były otulone.

Niemowlęta w grupie leczenia plastrem z olejkami eterycznymi skracały swój pobyt w szpitalu średnio o 6 dni w porównaniu do niemowląt nieotrzymujących leczenia aromaterapeutycznego. Ponadto, dzieci otrzymujące aromaterapię wymagały mniejszych dawek tradycyjnych leków niż niemowlęta, które miały tylko standardową opiekę medyczną.

Podobne wnioski wyciągnęli uczeni zajmujący się badaniem wpływu aromaterapii wziewnej (olejek lawendowy) na odczucie bólu wśród dzieci przedszkolnych przy wprowadzaniu cewnika dożylnego (wkłucie). Wynik badania wskazał istotne złagodzenie w odczuwaniu bólu w grupie dzieci, gdzie na 20 min. przed wkłuciem podawano 5 kropli olejku eterycznego z lawendy wziewnie.

W niektórych, starannie wybranych przypadkach, stosowanie aromaterapii może pomóc niemowlętom (i ich rodzinom) wpływać na samopoczucie, uspokojenie i lepszy sen dziecka. Badania te opierają się na wcześniejszych pracach pokazujących, że przy niskim poziomie zapachu można stosować go terapeutycznie nawet u noworodków.

Dlatego większość poważnych aromaterapeutów skłania się ku wnioskom, że od 3 miesiąca życia możemy bezpiecznie w formie dyfuzji w powietrzu (to ważne!!!) podawać dzieciom dwa olejki:

-Rumianek, rzymski i niemiecki

-Lawenda

WSZYSTKIE olejki eteryczne należy rozcieńczyć do stosowania u niemowląt i dzieci (najlepiej w dobre jakości oleju nośnikowym kosmetycznym lub spożywczym). Ważne jest również, aby pamiętać, że dodając olejki eteryczne do kąpieli dzieci, muszą być najpierw rozcieńczone w rozpuszczalnym w wodzie nośniku, takim jak olejek nośnikowy. Dodanie olejków eterycznych bezpośrednio do wody do kąpieli, bez nośnika, grozi podrażnieniem skóry. Olejki należy trzymać z dala od twarzy dziecka. Często sugeruję masowanie stóp małym dzieciom, a nie klatki piersiowej i pleców jak lubią robić mamy.

Nie zaleca się stosowania olejków eterycznych u niemowląt w wieku poniżej 3 miesięcy, ponieważ ich skóra nie jest jeszcze dojrzała, a zatem bardziej przepuszczalna i wrażliwa na olejki eteryczne. W przeciwieństwie do dorosłych, noworodki również nie są w stanie poradzić sobie z niepożądanymi reakcjami na olejki eteryczne. Należy zachować ostrożność w przypadku wcześniaków, unikając stosowania olejków eterycznych, dopóki nie upłyną co najmniej 3 miesiące ich życia.

 

Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy Profi-Med realizuje projekt dofinansowany ze środków PFRON pt. „ODKRYJ Z NAMI POTENCJAŁ – ZDOBĄDŹ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ”.

Okres realizacji projektu: 01.05.2022 r. – 31.03.2025 r.