Przykładowe pomysły na proste zabawy i aktywności z użyciem jesiennych liści. Do najpopularniejszych należą:
- DUŻA MOTORYKA czyli aktywność ruchowa
Podczas spaceru po parku czy ogrodzie usyp z pomocą malca jak największą górę liści. Daj dziecku dobry przykład i pierwsza zanurkuj w liście, zachęcając je tego samego. Leżąc na „materacu” miękkich liści możecie wykonywać uniesionymi w górę rękami i nogami proste ćwiczenia. A na koniec możecie skakać po liściach, aż usypana góra znów zrobi się płaska.
Taka zabawa to po pierwsze dobra gimnastyka dla całego ciała, a po drugie – aktywność w pięknej scenerii, doskonale nadająca się do tego, aby ktoś z rodziny zrobił Wam pamiątkową sesję zdjęciową.
- MAŁA MOTORYKA – umiejętności manipulacyjne
Liście doskonale nadają się również do tego, aby ćwiczyć z malcem jego umiejętności manualne. W zależności od wieku dziecka, można np. kruszyć dłońmi suche liście, robić bukiety z liści i zachęcać dziecko, aby to ono trzymało taki bukiet za cienkie łodyżki. Można też w domu położyć przed szkrabem liście o różnych kształtach na wzór i namówić go, aby próbowało rysować lub malować na kartce podobne kształty oraz kolory.
- MOWA – umiejętności językowe, komunikacja
Jesienne liście to również doskonały pretekst do ćwiczenia mowy i dykcji! Z młodszymi dziećmi możemy, będąc w plenerze wśród wielobarwnych liści, po prostu ćwiczyć powtarzanie wyrazów: liście, suche liście, żółty liść, złoty liść, mały liść, duży liść. Starszakom można dawać trudniejsze zadania: „W czasie suszy szosa w liściach”, „Schnące liście, oczywiście!”, „Ususzone liście”, „Sasza suszył liście na Seszelach”.
A wszystkie dzieciaki, niezależnie od wieku, możemy wciągnąć w zabawę dźwiękonaśladowczą. Gdy liście szeleszczą, kruszą się lub chrzęszczą i skrzypią pod butami podczas naszej aktywności ruchowej, możemy zachęcać malucha do nasłuchiwania oraz powtarzania tych dźwięków. Rodzice też mogą spróbować – świetna zabawa gwarantowana!
- FUNKCJE POZNAWCZE czyli rozwój umysłowy, intelektualny
Jedną z najprostszych plenerowych aktywności jesiennych, stymulujących rozwój poznawczy oraz wspomagających ćwiczenie pamięci, jest zabawa w zapamiętywanie nazw drzew oraz rozpoznawanie drzew po kształcie liści. Szukajmy z dzieckiem różnych liści, żołędzi, kasztanów czy szyszek i mówmy malcowi nazwy drzew, z jakich pochodzą. A przy kolejnych spacerach sprawdzajmy, ile zapamiętało.
Z nieco starszymi fanami jesiennych harców możemy odświeżyć zabawę, w którą pewnie każda z nas bawiła się za czasów dzieciństwa. Uzbierajmy razem z dzieckiem wiele różnych liści, znajdźmy w domu grubą księgę i powkładajmy do niej nasze liście. Po paru tygodniach wspólnie otwórzmy księgę, wyjmijmy ususzone liście i z pomocą małego dendrologa stwórzmy piękny album, przyklejając liście do sztywnych kartek i robiąc opisy, np. „Klon z naszej działki”, „Dąb z ogrodu dziadków”. Dzięki temu malec zapamięta nie tylko nazwy drzew, ale będzie też kojarzył, gdzie one rosną. To piękna pamiątka na wiele lat!
- FUNKCJE SPOŁECZNO-EMOCJONALNE – rozwój psychiczny
Dziecku można pokazać również, że własnoręcznie zrobiony, piękny bukiet z kolorowych liści może być miłym prezentem dla bliskiej osoby, np. babci. Ale tak naprawdę każda z wyżej opisanych zabaw i aktywności ma również aspekty stymulujące rozwój psychiczny maluszka. Czas spędzony z rodzicami czy dziadkami w parku, lesie, a potem wspólne zabawy liśćmi przyniesionymi do domu – robienie z nich ozdób, albumów i innych pamiątek, to dla dziecka niezapomniane i stymulujące wewnętrznie przeżycie.
Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy Profi-Med realizuje projekt dofinansowany ze środków PFRON pt. „ODKRYJ Z NAMI POTENCJAŁ – ZDOBĄDŹ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ”.
Okres realizacji projektu: 01.05.2022 r. – 31.03.2025 r.